REMESELNÁ DIELŇA

Dnes je pondelok 15.04.2024

Remeselná dielňa

Remeselná dielňa vznikla v roku 1998 s pomocou obecného úradu a výrobcov tradičných slovenských ľudových píšťal - Dr. M. Smetanku a Mgr. P. Urdu. K nim sa postupne pridali a dodnes pridávajú ďalší ľudoví remeselníci, ktorých zámerom je konzervácia a propagácia slovenských ľudových remesiel a ľudovej umeleckej výroby na Slovensku ako aj v zahraničí. Hlavnou náplňou činnosti je, okrem produkcie ľudovo umeleckých predmetov, predvádzanie ich tradičnej výroby spojené s informáciami o výrobkoch a výrobných postupoch ako aj histórii a súčasnosti toho ktorého remesla.

ilustračné foto

Koordinátormi a zároveň najproduktívnejšími predstaviteľmi dielne sú už spomenutí výrobcovia píšťal ktorí dielňu prezentovali na viacerých miestach doma i v zahraničí. Zameriavajú sa najmä na aerofonické hudobné nástroje typické pre hraničnú oblasť Spiša a Šariša, pre ktorú bolo charakteristické pastierstvo a bačovstvo so svojimi špecifickými "východniarskymi" atribútmi. Okrem viacerých typov troj až šesťdierkových pastierskych píšťal, koncoviek, gajdíc, handrárskych píšťal, fujár, hlásnických a pastierskych signálnych rohov, rohovinových a hlinených okarín, ako i ďalších slovenských ľudových hudobných nástrojov, vyrábajú aj viacero cudzokrajných archaických nástrojov ako napr. panove flauty, meditačné píšťaly či bicie nástroje. Pýchou dielne sú rezbárske práce Jana Školníka, chýrneho spišského ľudového umelca orientujúceho sa na drevorezbu výjavov zo života dedinského človeka minulosti.

Cennými. originálnymi a v súčasnosti ojedinelými výrobkami sa môže dielňa popýšiť aj vďaka Mgr. Ľ. Slejzákovi, ktorý sa zameriava na výrobu archaických šperkov z hosti, dreva, medi a iných materiálov, ako aj rôznych odevných súčiastok s archaickými symbolmi. Výrobky z textilu a keramiky sú dielom mladej nadanej výtvarníčky M. Kožanovej, ktorá inklinuje najmä k tradičným detským hračkám z textílií, ako aj doplnkom z prírodných materiálov.

Ďalšími stálymi členmi dielne sú ľudoví umelci reprezentujúci oblasti ako kresba, maľba, drevorezba - F. Gonda ľudovo umelecké výrobky z kože - H. Papcún, drevorezba a rómske ľudové umenie - O. Hamburg. Ľudové výšivky - G. Holotňáková, šitie ľudových odevov - Z. Polláková, bižutéria, doplnky - M. Kovalík, V. Ledecký ako aj ďalší stáli alebo hosťujúci členovia dielne prezentujúci rôzne výrobky z dreva, kovu, textilu, včelieho vosku a iných materiálov.

KONTAKT:

Dr. Michal Smetanka
Komenského 8
053 02 Spišský Hrhov
tel.: 0907 931 192
e-mail: slejzy@spisnet.sk